1

Vpád vojsk SSSR

Dnes si připomínáme výročí neblahé události. 21. srpna 1968 vpadla vojska Varšavské smlouvy pod vedením SSSR do Československa, aby udělala přítrž demokratickým tendencím a uvolňováním politického teroru. Když vojska Sovětského svazu vstoupila na naše území, změnil se obraz státu na dlouhá a dlouhá léta. Invaze dohromady stála Československo 108 životů a na 300 000 lidí emigrovalo. Invaze se účastnilo na 6300 tanků a odhady počtu vojáků se pohybují mezi 200 000 až 500 000. Dnes je pro nás taková situace nepředstavitelná, nicméně něco hodně podobného se odehrává dnes na Ukrajině. Ačkoliv si Rusové netroufnou poslat přímo oddíly takové velikosti, tak na východ Ukrajiny podle očitých svědků proudí na tisíce ruských vojáků. Rozdíl je dnes v tom, jak mimo jiné tvrdí Jaromír Štětina, že Ukrajina se dnes brání!

Český rozhlas vytvořil projekt srpen 68, kde konkrétně mapuje, kdo a kde byl zabit a jak, vojsky SSSR. Zde je mapa k nahlédnutí.  Celkově je na mapě označeno 98 křížků, které reprezentují lidi usmrcené při invazi. Obětmi se stali lidé jak díky dopravním nehodám způsobeným naprostou bezohledností invazních vojsk, tak i prosté střelby, kdy byl například Boris Zinovjev zastřelen jen tak, když přihlížel invazi vojsk SSSR.

Toto smutné výročí by nám všem mělo připomenout, o co vše se dnes jedná na Ukrajině. Nesmíme být slepí k minulosti a hlavně musíme dbát sledovat činy, které „moderní“ Rusko provádí na svých sousedech, kdy jejich území vcelku bez skrupulí obsazuje vojenskou silou. Jejich náhled na cenu lidského života zůstal stále stejný a jejich invazivní tendence se také nezměnili.

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *