Majdan vs. separatisté

Dva tábory, dvě cesty, mnoho rozdílů. Tak by se dal definovat vztah mezi majdanskými demonstranty a separatisty na východě Ukrajiny. Pro lidi, které dění sledovali bedlivě, nebudou následující slova žádnou novinkou. Pro ty z Vás, kteří ovšem nemají třeba tolik času sledovat dění na Ukrajině, může být následující článek velmi přínosný.

Majdanští demonstrovali kvůli odklonu Ukrajiny od směřování k Evropské unii. Mnoho „obyčejných“ (leč neobyčejně statečných) lidí stálo na Majdanu dlouhé týdny. Jenom tam zůstávali, na nikoho neútočili a pokojně demonstrovali. Policie proti nim zasahovala a oni se bránili barikádami a rachejtlemi. Nakonec jich na 100 zemřelo, když prezident Janukovyč vydal rozkaz ke střílení do demonstrantů. Mnohé záběry z místa ukazovali, jak se demonstranti snaží vzdorovat ozbrojeným složkám, které stříleli i do ležících zraněných lidí. Janukovyč nikdy nebyl prezidentem, který by měl problém střílet do „vlastních“. Byl pouze ruskou loutkou. V dnešních dnech zasahuje na východě ukrajinská armáda proti separatistům, takže jaký je vlastně rozdíl mezi Janukovyčem a novou proevropskou vládou Ukrajiny?

Rozdíl je zde zásadní. Zatímco na Majdanu stáli lidé většinou demokraticky smýšlející a bojovali za svá práva mírumilovným stáním na náměstí, tak separatisté od začátku fungovali jako vojsko. Od počátku separatistické vlády na východě Ukrajiny můžeme sledovat zahalené obličeje v maskách, vojenskou výstroj a především velké množství zbraní. Majdanští měli rachejtle, separatisté mají kulomety, samopaly, raketomety a protiletadlové zbraně. To není demokratický protest. Se zbraněmi v rukou obsazovali separatisté mnohé správní budovy a není divu, že se jim policisté s pistolemi nepostavili, když disponovali daleko ničivější technikou. Organizovanost skupin separatistů také něco napovídá o tom, kdo vlastně za nimi stojí. Ten rozdíl je opravdu masivní. Jedna věc je protestovat proti vládě tím, že zablokujete náměstí a naprosto jiná věc je, když s těžkými zbraněmi obsadíte celá města.

Situace na Ukrajině je navýsost zmatená. Ale tato fakta jsou jasná. Těžce ozbrojení separatisté nejsou demokraticky smýšlejícími lidmi, ale vojenskou jednotkou. Zatímco Janukovyč vyřkl ortel smrti nad 100 lidmi, kteří zpočátku neměli větší ambice než stát na náměstí, tak nynější vláda stojí rovnou proti ozbrojenému povstání vynucenému silou. To je opravdu veliký rozdíl.

Separatisté vyhlásili samostatné republiky (volby byly očividně zfalšované, protože výsledky byly nesmyslně jednostranné) se zbraněmi v rukou. Některé pocházeli od sběhlých vojáků ukrajinské armády, ale po předchozích zkušenostech z Krymu, je jasné, že další zbraně a vojáci sem proudí z Ruska. Organizovanost separatistických jednotek pak není až zase tak překvapivá. Lidé v kuklách se samopaly, to je obrázek separatistů. Když se měli konat občanské demonstrace, tak se na ně dostavilo naprosté minimum lidí. Desítky a stovky tisíc lidí na Majdanu, proti pár stovkám demonstrantů na východní Ukrajině.

Ačkoliv nikdo nevidí rád násilí, tak stát musí bránit svou celistvost a hlavně musí být schopen zajistit vymahatelnost zákona, jinak zavládne bezpráví. Majdanští neměli choutky na ozbrojenou válku, proto také na Majdan nepřicházeli se zbraněmi. Je ovšem něco uplně jiného, když část států obsadí ozbrojenci v kuklách.

4 Comments

  1. Zajímalo by mě,který debil psal tento článek.Ten je úplně mimo mísu a asi dění na Majdanu vůbec nesledoval.

  2. To jsou ale propagandistický keci. Kouknete na autenticky videa na youtube, jak vypadal „pokojny“ Majdan. A co potom v Odese, to uz je vubec hruza.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *