11

Proč neodpustit komunistům

V předvečer 17. listopadu se prakticky každá osobnost nějak vyjádřila k 25. výročí Sametové revoluce. Televize publikovaly průzkumy o spokojenosti lidí s polistopadovým vývojem. Z celého dění člověk získá pocit, že společnost má tendenci odpouštět komunistům. Ve smyslu „Čo bolo, to bolo…“ se vyjadřují i vrcholní politici. Komunistům za jejich zločiny nesmíme odpustit.

Udávání, perzekuce, věznění a mnoho dalších zločinů nesmí být zapomenuto a v žádném případě odpuštěno. Lidé, kteří cíleně ničili životy druhých, nesmí být rehabilitování. Stejně jako společnost nikdy neodpustila nacistické zločiny, neměla by odpouštět ani ty komunistické. Bohužel po revoluci nedošlo k vyrovnání se s komunisty, jako tomu bylo po druhé světové válce s nacistickými zločinci. Proto je nyní možné, že bývalí politruci sedí na radnicích, že být agentem StB není překážkou pro vrcholné státní funkce, že se zločiny z minulosti shrnou větou: „Byla jiná doba“.

Kam jsme se posunuli

Mnoho lidí je z polistopadového vývoje rozčarováno. Nejčastěji uvádějí ztrátu sociálních jistot. Ano, je to pravda. Máme svobodu, svobodu volby, svobodu vyjadřování, svobodu pohybu. Je na nás, jak naložíme s našimi životy. Máme právo rozhodovat nejen o sobě, ale i o vývoji celé společnosti. Stát nám už nenařizuje, jak máme myslet, jak se máme chovat. Bohužel část lidí nedokáže nakládat se svobodou, ani se svým životem. To ale není důvod, proč znovu volat po totalitě. Na sociální sítích ilustruje určitý postoj např. tento příspěvek: „Už se nemusíme bát, že k nám ve 4 vtrhnou tajní. Ale mnozí mají strach, že po ránu zaklepou exekutoři. Je dnešní strach méně tíživý?“ Strach je sice stejný, důvody jsou ale značně odlišné. To, že si někdo půjčí peníze a nevrací je, rozhodně není stejné, jako když si někdo jen myslí něco jiného, než říká státní ideologie. Možná jsme ztratili část iluzorních sociálních jistot, polistopadový vývoj nebyl dokonalý a ani současný stav má k ideálu daleko. To, že jsme se ale vymanili z područí zločinného režimu, je stále obrovská výhra.

Nesmíme zapomenout

I když má současná společnost mnoho chyb, musíme se vyvarovat toho, že bychom zapomněli na to, co komunisté dělali. Nesmíme jim ani odpustit. Odpuštění může dát jednotlivec. Odpustit může chartista estébákovi, který mu ničil život. Společnost ale nesmí odpustit estébákům a komunistům jen proto, že byla „jiná doba“.

Hlas rozumu

11 Comments

 1. Dobrý den,
  bez odpuštění nelze jít v této naší milované vlasti dál. Ten, kdo neodpustí je postupně užírán zlobou, a nakonec úplně naplní jeho srdce. Neodpuštění začíná v rodinách, v sousedských vztazích a pokračuje dál až k vrcholným politiků. I k těm kteří škodili našim rodičům, prarodičům i nám. Zapomenou na to, jakou devastaci bolševik v srdcích způsobil, se nikdy nesmí! Připomínat si ničívé zbraně komunistů, kteří využívali a stále vužívají toho, co je v každým člověku nízké. Zlobu, závist, nenávist, nedpuštění, nepřejícnost, lež… Je potřeba si stále připomínat a i uvědomovat. Vážím si těch , kteří měli tu odvahu a statečnost přiznat, že sloužili devastujícímu režimu a že je jim to líto a že prosí za odpoštění. To je i pro nás jediná cesta vedoucí k cíli. Bolí to, ale zároveň to uzdravuje nás i naší zemi v které žijeme.

  • Naprosto s vámi souhlasím! Ten článek byl o tom, že nesmíme odpouštět plošně. Odpustit může vždy jen jedinec jedinci. Plošné odpuštění by bylo především legitimizací všech zločinů, které komunisté spáchali.

   • V článku je šestkrát zmíněno, že komunistům nesmíme odpustit, a jen jednou je to zmírněno tím, že odpustit může jednotlivec. Výsledný dojem z článku je, že volá po neodpuštění. Ovšem odpuštění je skutečně jediná cesta, jak se vymanit ze spirály nenávisti. Každý jednotlivý člověk by měl najít sílu odpustit svým nepřátelům a pokud to nedokáže, žije v nenávisti a budou tím ovlivněny i jeho skutky. Co je myšleno tím plošným odpuštěním, to netuším – snad, že já odpustím nějakému esenbákovi, že mlátil nějakého disidenta? Takže odpouštět, ale zároveň v povědomí udržovat jejich (zlo)činy.

    • Odpustit může pouze viníkovi pouze jeho oběť, ne – jak se to často presentuje – zástupně někdo další, potomek, atd. Ale hlavně, odpustit lze pouze někomu, kdo za odpuštění prosí, kdo se za své viny kaje. A to jsem se u našich bolševiků zatím neviděl…

  • Terezo, máte naprostou pravdu. Bez odpuštění a lásky se nikdy nepohneme dál.

 2. Proč tedy více a více lidí volí právě komunisty? Asi to nebude proto že by komunisti byli zločinecký systém. A vůbec jak je tento režim lepší než ten minulí? Nijak.

  • Milý Davide. Komunistický režim vyvraždil 80 000 000 lidí po celém světě a v tomto měřítku suverénně vede. Ani nacisté nepovraždili tolik lidí. Dokonce ani jedna z nejkrutějších a to Římská říše nepovraždila ani z daleka tolik lidí jako komunisté. V tomto jsou komunisté horší 🙂

 3. Ano, fasizmus je mnohem lepsi aspon nekdo ma penize a nekdo nema, kdyz nechce pracovat!!!

 4. Zlobu, závist, nenávist, neodpuštění, nepřejícnost, lež…nezdá se Vám, že tohle všechno se nebývalou měrou rozbujelo teprve po roce 1989? Tohle způsobili komunisté nebo je to v lidech české kotliny zakotveno jako základní česká vlastnost a byla nejen za komoušů, ale řádí hlavně nyní?

 5. Nedá mi to, nekomentovat tento skorofašounský nácíčkovský web a jeho článek i diskuzi. Nenávist z studenta matematické fakulty UK jen cáká. Škoda, že takoví lidé vůbec mohou studovat obor, který je vstupní branou k technologiím, které mohou zničit svět několikrát. Aktivita v DSSS je jen další úchylka, mamánka či tlustínka. Marná sláva, tihle mají moc. V oponování tvrzení Skopalíkovo – je nutno si uvědomit, kolik v kterou dobu bylo živých na tom či jiném území a vzít to na procenta, ono se lehce míchají hrušky s jablky, a válečná vřava II.sv.v. není punskými válkami, což jistě může vzdělanec z matfyzu dopovědět. Terezce je vhodné připomenout, že ti zlí komunisti se omluvili několikráte, poprvé na sjezdě po r. 1990, poté ještě několikrát a i v tisku, ovšem i přesto byli zařazeni – spolu s těmi poctivými co pracovali a nahospodařili privatizační majetky pro Kožené, Dyby, Bakaly, Grosse, ale i pro zahraniční ( i německé ) šmejdy – mezi neperspektivní občany bez práv si říci tři desetiletí svoje k vývoji. Vždyť ti noví jsou jediní, co vědí, jak se to má dělat. Nyní jsme ve psí, 1,9 bil. Kč dluhů osobních, ještě více státního, kapsy vysypané, a lidé jsou frustrováni svojí situací. A do toho píše milý matfyzák, jak se nevyrovnat s tím, že někdo něco posejřil a nabízí nácíčkovskou lež o jediné cestě. Tohle tu už bylo, od jednoho tapecírera, a byly z toho ty hromady mrtvol. Buďte spánembohem, jste mladší, tak si to zažijete. Kdybych čekal odpověď, chtěl bych vědět – v čem jsou tihle noví, nekomunisti, lepší, nežli ti staří bolšáni, co elektrifikovali a poprvé vydláždili zahnojené vesnice a rozflákaná města, nezřídkakdy po sobotách a nedělích. PS : nenadávejte na mne, podnikal jsem, a o bordelu v tomhle státě vím své. Ale „komanči“ za to nemohou, koukněte spíše okolo sebe …

  • Pane podnikateli, kromě toho, že si cucate fakta z prstu lépe než kurva z curaka, nemohu souhlasit s vaší argumentaci. Přečtěte si nějaké výzkumy,které srovnávají situaci dnes a před 89. A jinak dlazdeni a ekektrifikace vesnic opravdu stojí za miliony zničených životu? Vysvětlete mi, jak to, že dlažbu a elektřinu měli i na západě, aniž by zaviralu a popravovali nevinné lidi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *