2

Hanba českých krajů

Politická vedení Královehradeckého, Olomouckého, Libereckého a Pardubického kraje odmítla pojmenovat uskupení přeshraniční spolupráce po Václavu Havlovi.

Zarážející je, že tento návrh podala polská namísto české strany. Chtěli tak vzdát hold významnému bojovníkovi za svobodu. Naši politici ovšem tuto ušlechtilou snahu odmítli. Nabízí se mnoho logických důvodů, proč tomu tak může být. Hlavním argumentem je nepraktičnost tohoto názvu. Jedu se podívat do Václava Havla. Ano zní to podivně. Jenže vždy tu existovala možnost tento název uzpůsobit, aby nepůsobil tak kostrbatě.  Důvod, proč polští kolegové k tomuto návrhu přistoupili, byl jednoduchý. V Královehradeckém kraji měl totiž Václav Havel chalupu, kde trávil mnoho času.

Čeští politici ovšem tento návrh odmítli primárně pro to, že by byl důvodem sporů v politickém světě.  „Já si například Václava Havla vážím, ale vím, že v Čechách je stále vnímán jako kontroverzní osoba a například komunisté by s takovým pojmenováním nesouhlasili,“ uvedl krajský radní René Živný.

V zájmu urychlení procesu vzniku společného uskupení byl pak zvolen název Novum. I další politici přiznávají, že název Václav Havel byl neprostupný právě kvůli politickým důvodům.

Tato situace jasně ukazuje, kde se nacházíme, jak hrozně krátkou cestu od revoluce jsme ušli, když komunisté ve vrcholných funkcích zabrání i zahraničním politikům vzdát hold Václavu Havlovi.  Horší je uvědomění, že politici ostatních stran nepustili tento název ani k diskuzi, protože jim bylo jasné, že jej komunisté odmítnou. Třesou se před politickou silou, kterou komunisté představují. I přes to, že v dějinách povraždili na sto milionů lidí se stále drží u moci a výrazně ovlivňují dění v naši zemi. Jenže ostuda to není komunistů, je to ostuda nás, občanů, za to, že je stále volíme, že jsme nevynutili jejich zákaz, je to naše ostuda, že komunisté beztrestně plivou na památky bojovníků proti totalitě. Komunistické zlo totiž sahá jen tam, kam ho necháme dojít a jak je vidět, necháváme je jako společnost jít stále dál, zatímco zapomínáme na to, co musel náš národ obětovat pro to, abychom žili svobodně.

Zdroj:http://pardubice.idnes.cz/region-politici-vaclav-havel-dig-/pardubice-zpravy.aspx?c=A140526_2067944_pardubice-zpravy_mt

2 Comments

  1. Já Václavu Havlovi nefandím. Považuju jeho roli v (jeho vinou) s a m e t o v é revoluci za negativní. Zavedl ji na slepou kolej. Na všem, co následovalo, od divoké privatizace přes excelování Klause v politice až po tu zločinnou amnestii, má Havel svůj podíl viny. Nebyl politikem, byl levicovým intelektuálem, pomýlil a rozdělil národ. Nedbal přistoupit na Čalfou zprostředkovanou podporu komunistů při své volbě prezidentem. Komunisté jsou mu vděčni. Jestli proti němu nějak vystupují, je to jenom proto, abychom my zůstali Havlovi „věrni“. Bez Havla by dnes komunistů nebylo.
    22. 8. 2015 Vrbík, Zlín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *